O nás

Úvod

E3B1834-2-1024×683

Keď Ing. Ján Domin založil svoje vinárstvo v roku 1996, jeho vízia bola:

„KEĎ VINÁRSTVO, TAK EKOLOGICKÉ…“

Po mnohoročných skúsenostiach s pestovaním viniča a výrobou vína Ing. Ján Domin začal v 90. rokoch uplatňovať svoje vedomosti v rodinnom vinárstve. Aktívne sa podieľal na rozvoji vinárstva až do roku 2017. Jeho cieľom bolo vytvoriť terroir vína, víno s dušou a zdieľať ich s dobrými ľuďmi. To ide ruka v ruke s čistým prostredím, bez náznaku chémie a pesimizmu. Pri pestovaní viniča a výrobe vína hľadal harmóniu, eleganciu. BIO pre neho nebola marketingová nálepka, ale nutnosť. Vína nechcel popisovať, chcel, aby prehovorili samy za seba.  Dnes vinárstvo NATURAL VÍNO Domin & Kušický vedie jeho dcéra Diana s manželom Tiborom. 

„Bio nebral ako marketingovú nálepku, ale nutnosť ak to s ochutnávaním vín myslíte vážne“

Tím

Moju životnú cestu možno predurčil deň môjho narodenia, na sv. Urbana, patróna vinohradníkov. Od malička som vyrastala obklopená vinohradmi, rozhovormi o víne a prácou okolo vinohradov a vína. V roku 1997 som začala pracovať s otcom rodinnom vinárstve, ktoré práve zakladal. Som nadšená myšlienkou ekologického prístupu vo vinohrade a pri výrobe vína. Vôbec prvý ekologický vinohrad na Slovensku sme založili s manželom v roku 1998 na hone Katovka v Modrom Kameni. Dnes mám na starosti a administratívny a obchodný chod firmy. Považujem za šťastie mať prácu, ktorú milujem, napĺňa ma a môžem v nej realizovať svoje sny a vízie.

Vyrastal som v obci s príznačným názvom Vinica. Samozrejme každý obyvateľ tejto dedinky na juhu stredného Slovenska mal kus vinohradu a dorábal si víno. Inak tomu nebolo ani v našej rodine. Vo rodinnom vinárstve som začal pracovať v roku 2001 a od začiatku som mal na starosti výsadbu nových vinohradov a celkovo prácu vo vinohradoch. Po oberačkách riadim práce v pivnici. Tu sa rodia myšlienky a vízie a premieňajú sa na lahodné biovína. Prvé biovína sme so svokrom a manželkou nafľašovali po úspešnom ročníku 2001.

Mgr. art. PATRÍCIA KOJNOK KUŠICKÁ
patricia.kusicka@gmail.com

Moje zameranie bolo vždy umelecké a ovplyvnilo ma prostredie v ktorom som vyrastala. Ako deti sme trávili víkendy v malom rodinnom vinohrade, neskôr ako študenti sme každé leto brigádovali vo firme. Práca vinohradníkov a vinárov v sebe spája množstvo aspektov. Ako milovníčka prírody sa teším, že sa k nej správame s najlepším vedomím a svedomím, podieľame sa na jej ochrane a krajinotvorbe. Vyštudovala som dizajn na STU. V rodinnom podniku pomáham s marketingovými aktivitami. Môj rukopis vidíte na každej etikete, propagačných materiáloch, ale aj v prerobených interiéroch vinárstva. S radosťou sa zapájam do tvorivého procesu fotenia našich produktov a starám sa aj o sociálne siete.

V roku 2019 som ukončil štúdium vinohradníctva a vinárstva na Mendelovej univerzite v Brne. Vo vinárstve som pracoval už počas školy. Mojou víziou je doviesť vinárstvo do certifikácie biodynamiky a v hlave mám ešte mnohé ďalšie ciele.

Vyrastala som v regióne regióne s dlhou tradíciou vinohradníctva a vinárstva, v prostredí, kde sa moja rodina venovala viniču a vínu, aj keď len v malých, gazdovských pomeroch. Neskôr ako študentka som zažila letné brigády vo vinohrade vinárstva Domin & Kušický. Dnes predávam a prezentujem biovína a venujem sa našim zákazníkom najmä v Bratislave a okolí.

Nič krajšie sa človeku nemôže stať, keď sa mu práca stane koníčkom. Tak ako mne. Som obchodným riaditeľom spoločnosti. Predávam naše vína, vediem obchodné rokovania a uzatváram obchodné zmluvy. Stretnete ma skoro na každom veľtrhu s vínom, na vínnych cestách, ochutnávkach.

Pomáham s predajom a prezentáciou výnimočných vín vyrobených v našom vinárstve do zahraničia. Cesta vína je beh na dlhú trať nielen vo vinohrade a pivnicie, ale aj na zahraničných trhoch. Mňa tento beh teší.

Začiatky

Prírodné prostredie a klimatické podmienky lokality Veľkého Krtíša umožňovali pestovanie viniča už v stredoveku. Priame písomné zmienky sa nezachovali. Pre nás významným vinohradnícky miestom spomínaným už v 14. storočí je lokalita „Na viničke“ (hon Viničky), nad horným koncom Veľkého Krtíša.

I5D_2182-1600

„Pokiaľ má byť víno obrazom prírody, živým nápojom odrážajúcim jedinečné miesto, kde sa narodilo, mal by vinohradník a vinár rešpektovať jeho prirodzenosť“

História

Legenda o Noahovi
Ako lovec si dopĺňal stravu ovocím. Medzi najsladšie patrilo hrozno z révy, ktorá rástla divo v lesoch. Obdobie konzumu bolo krátke a plody dlho nevydržali. Chcel si toto obdobie predĺžiť, preto vytlačil sladkú šťavu do vysušenej tekvice. Po čase, keď prišla zima a ovocia už nebolo, spomenul si na tekvicu. Po prvom hlte mu skrivilo tvár do grimasy, striaslo ho, bol sklamaný, ale každý ďalší hlt mu chutil viac a viac. Teplo sa mu šírilo telom, smial sa, spieval a tancoval. Ostatným pripadal pomätený a neskôr otrávený, keď padol ako podťatý. Vyspal sa a bol ako predtým. Opatrne ochutnali aj súkmeňovci, chceli aby aj do nich
vstúpili bohovia dobrej nálady.
A bolo víno …

70-1024×683

Ing. JÁN DOMIN
je vo vinárskej sfére pojmom a zrejme to nie je náhoda. Vinič a víno mu sudičky museli dať do vienka. Narodil sa do vinohradníckej rodiny, po absolvovaní VŠP v Nitre  ho osud zavial do zabudnutého kraja s panenskou prírodou, do okresu Veľký Krtíš. Stál pri zrode a pracoval v jednom z najväčších a najúspešnejších vinohradnícko-vinárskych podnikov v Československu – PD Nenince ako predseda. Neskôr odchádza na Ministerstvo pôdohospodárstva a výživy SR.

V roku 1989 zakladá prvú spoločnosť Natural Alimentaria pre ekologickú činnosť na Slovensku. Koordinuje v kooperujúcich podnikoch školenia, výrobu, kontrolu, spracovanie a obchod s ekologickými poľnohospodárskymi a potravinárskymi produktami. V roku 1996 zakladá spoločnosť VÍNO NATURAL Domin & Kušický, s.r.o. a plní si sen o založení rodinného vinárstva. A nie hocijakého – jeho krédom sa stalo porozumenie s prírodou a prácu zasvätil ekologickému vinohradníctvu a výrobe biovína.

”PRÁCU ZASVÄTIL EKOLOGICKÉMU VINOHRADNÍCTVU A VÝROBE BIO VÍNA.”

výstavba-pivnice-r.-2001-1

2001
Výstavba pivnice

výsadba-vinohradu Modrý-Kameň-2002-1

2002
Výsadba vinohradu Modrý Kameň

výsadba-vinohradu-Dolné-Plachtince-2005-1

2005
Výsadba vinohradu Dolné Plachtince

výsadba-vinohradu-Viničky-VK-2007-1

2007
Výsadba vinohradu Veľký Krtíš

Fotogaléria

134395560_4098478976848311_1110249034614165749_o