Vinohrady

Pre naše vinohrady je charakteristický jednoduchý záves, kde oproti klasike nepotrebujeme toľko drôtenky a šírka sponov je 3 m x 0,8 m, niekde 1 m. Takto vinohrady prirodzene dýchajú a sú prevzdušnené, ale vyžadujú kvalitný rez a precízne prevedené zelené práce. Burina sa likviduje mechanicky – mulčovaním, plečkovaním, vykášaním a ručným kopaním. Z postrekov máme povolené kontaktné sírnaté a meďnaté prípravky, ale v obmedzenom množstve. Za niekoľko rokov práce v ekologických vinohradoch vidieť odolnosť viniča, a to nás vedie k ešte k striedmejšej ochrane.

Hony

Vinice ležiace vo Veľkom Krtíši a jeho okolí tvoria základ vinárstva VÍNO NATURAL Domin & Kušický. Domnievame sa, že zmienka o lokalite  „Na viničke“ zo 14. storočia je práve náš hon Viničky nad mestom Veľký Krtíš o rozlohe 20 ha.

Ďalšie lokality, ktoré obhospodarujeme, sú hon Pustatina v katastri obce Dolné Plachtince o výmere 10 ha., hon Katovka v extraviláne obce Modrý Kameň a 5 ha viníc  a hon Husárka v obci Vinica na ploche 5 ha.

Vinohrad Veľký Krtíš, hon Viničky – 20 ha
Vinohrad Dolné Plachtince, hon Pustatina – 10 ha
Vinohrad Modrý Kameň, hon Katovka – 5 ha
Vinohrad Vinica, hon Husárka – 5 ha

Presná špecifikácia nášho terroir znie: Stredoslovenská vinohradnícka oblasť, Modrokamenský a Vinický rajón, obec Veľký Krtíš, Modrý Kameň, Dolné Plachtince a Vinica. 

Prečo je to dôležité? Na každej našej etikete nájdete skratku D.S.C. Čo znamená? Latinsky “Districtus Slovakia Controllatus”, v preklade “Víno s chráneným označením pôvodu najvyššej kvality zo slovenských apelácii”, čo vychádza z apelačného systému označovania pôvodu hrozna a vína. To je najviac, čo môžeme konzumentom vína ponúknuť, teda identifikácia a presné miesto zrodu hrozna v našich vinohradoch. 

„Treba hovoriť o pôde, o mieste, o tom, ako je odroda len kľúčom, ktorý otvára terroir, o jednotlivých polohách a ich špecifických podmienkach. Víno ako také by malo zvýrazňovať miesto pôvodu.“

Tieto slová sme si vypožičali od legendárnej vinárky z Burgundska – Lalou Bize-Lerdy a nám neostáva nič iné, len s ňou súhlasiť.