Katovka - 100% Chardonnay

7. marca 2022

Vinohrad s najviac NAJ – najstarší, najdlhšie ekologický, najvyššie položený, najcitlivejší, najútulnejší, najstrašidelnejší…

Vinohrad Modrý Kameň, hon Katovka

Musíte uznať, že príbehy o víne vám konzumentom pomáhajú k jednoduchšiemu a sofistikovanejšiemu pitiu.
Jeden z nich je o Chardonnay z vinohradu Katovka. Vinohradu s najviac NAJ – najstarší, najdlhšie ekologický, najvyššie položený, najcitlivejší, najútulnejší, najstrašidelnejší…Tento vinohrad sme vysadili v roku 1998 za pomoci celej rodiny. Ide o prvý zaregistrovaný ekologický vinohrad na Slovensku vo výške 330 m.n.m.

Výsadba

Drevená pajta s kamenným základom priamo v 3 ha vinohrade prislúchala miestnemu katovi. Presne ako bolo zvykom, za mestom a na samote.


V momente otcovho súhlasu, že hrozno Chardonnay môžem spracovať pre svoje účely, som poznal názov – proste Katovka. Uvedomenie si jedinečnosti lokality a snaha udeliť pomyselné prvenstvo práve miestu vzniku a nie odrode.

„Jedno z najživších vín, plné energie, kyselín, jemného prírodného perlenia, ťažko opísateľných aróm a chutí…“

Katovka 2020

Rok 2020 – hrozno už z poriadne zakorenenej vinice, tri dni macerované, lisovanie a pokračovanie v betónovom vajíčku. Po roku fľašovanie bez filtra, čírenia a pridanej síry. Pre mňa jedno z najživších vín, plný energie, kyselín, jemného prírodného perlenia a ťažko opísateľných aróm a chutí. Som veľmi rád za prepojenie tohto unikátneho miesta s mojimi myšlienkami.

David Kušický

V ponuke máme aj Chardonnay ročník 2019.